Patron szkoły

2013012-001          Św. Jan z Kęt przyszedł na świat w Kętach na Ziemi Oświęcimskiej w dniu 24 czerwca 1390 roku w dzień świętego Jana Chrzciciela. Nie znamy szczegółów z Janowego dzieciństwa. Jako postać historyczna pojawił się dopiero w roku 1413, gdy został wpisany w poczet studentów Akademii Krakowskiej. Ukończył pięcioletnie studia na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, uzyskawszy stopień magistra, odpowiadający dzisiejszemu doktorowi.

Prawdopodobnie w 1418 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Niedługo po święceniach przyjął funkcje rektora szkoły klasztornej u miechowskich bożo grobowców. Już wtedy zajął się przepisywaniem ksiąg. Czynność ta stała się jego pasją na resztę życia, przy czym nie był bezmyślnym kopistą. Przepisywane przez siebie teksty często opatrywał uwagami na marginesach. W roku 1429 objął katedrę filozofii na Akademii Krakowskiej, gdzie był profesorem przez 50 lat. Zmarł w Krakowie w wigilię Bożego Narodzenia w 1473 roku. 27 września 1680 roku papież Innocenty XI zdecydował o beatyfikacji Jana z Kęt. 17 lutego 1737 roku Watykan zezwolił, by ogłoszono Błogosławionego Jana Kantego patronem narodu polskiego. 16 lipca 1767 roku papież Klemens XIII wydał bullę ogłaszającą Jana Kantego świętym. Jego imię wpisano do mszału i brewiarza pod dniem 20 października.