Wycieczka do Miasteczka Galicyjskiego i Klasztoru Sióstr Klarysek

W ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV- VIII mieli możliwość zwiedzenia przestrzeni Miasteczka Galicyjskiego  w Nowym Sączu oraz Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu.

W trakcie zwiedzania Miasteczka Galicyjskiego uczniowie brali udział    w zajęciach warsztatowych: klasy IV- VI – wykonywali małe formy plastyczne  z wykorzystaniem wtórnych surowców oraz włóczki; przygotowane przez nich prace każdy uczeń mógł zabrać ze sobą jako pamiątkę. Klasy VII- VIII- były na warsztatach z ceramiki artystycznej; zapoznali się z gatunkami gliny oraz  z technikami zdobienia przygotowanych przez siebie prostych form glinianych. Klimat Miasteczka Galicyjskiego bardzo się podobał; uczniowie chętnie zapoznali się ze znajdującymi się tam domami muzealnymi. Mieli możliwość obejrzenia mieszczańskiego, sądeckiego wnętrza XIX - wiecznego domu.  Z ciekawością oglądali dawny warsztat stolarski i fotograficzny. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wnętrze ukazujące wygląd dawnej apteki oraz wyposażenie gabinetu dentystycznego.

Zwiedzając Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu uczniowie zapoznali się z życiem i działalnością św. Kingi oraz dziejami jej kultu. Podziwiali bogato zdobiony wygląd wewnętrzny klasztoru. Z zaciekawieniem oglądali kościół jednonawowy oraz poszukiwali cech świątyni gotyckiej. Uczniowie dowiedzieli się, że klasztor został przebudowany przez włoskiego muratora Jana de Simoni, który nadał mu wygląd typowo barokowy. Uczniowie usłyszeli też, jak wygląda codzienne życie Sióstr Klarysek.